Par laimīgām drēbēm

DRAUGI RAKSTA

Daudz esmu stāstījusi par organisma attīrīšanu, par atbalstu ķermenim, lai tas spētu lieliski darīt savu darbu, par domām un emocijām, kuras ietekmē mūsu izvēles un ikdienu. Taču man ir vēl viens svarīgs pīlārs uz ko balstās labsajūta un labklājība. Tā ir sakārtota vide.  Šoreiz par telpu, kurā mīt mūsu drēbju skapis. Domāju, ka arī kārtības ieviešanu šajā vietā varētu skaitīt pie “darbs ar sevi”.

Kad mainoties sezonām pārskatot savu drēbju skapi, atvados no apģērba un apaviem, kurus jau kādu laiku neesmu vilkusi, sajūtu pamatīgu atvieglojumu un vieglumu. Šķiet, ka visa istaba kļūst plašāka, gaišāka un arī enerģijas plūsma ir brīvāka. Novēroju, ka nereti tas paver jaunas iespējas arī citās dzīves jomās. Bet! Lai glīti sakārtotais apģērbs akurāti izskatītos vienmēr, palūdzu Mairitu padalīties ar meistarību, kuru viņa ir apguvusi un pati pielieto.

Mairitas kārtošanas pieredze

Vai Tev nav bijis tā – saņemies lielajam krāmu izmešanas rituālam, atbrīvojies no liekajām mantām, izmet visu, kas nav vajadzīgs, kādu laiku it kā ir labi. Taču jau neilgi pēc tam drēbes, šķiet, sāk dzīvot pašas savu dzīvi. Tās pamanās uzrasties ne no kurienes visās iespējamajās un dažkārt pat neiespējamajās vietās.Uzturēt mājā kārtību ir īsts izaicinājums. Īpaši labi mani sapratīs mazu bērnu vecāki. Šķiet, – vai tiešām nepieciešams VĒL kaut ko izmest vai  atdot lietošanā citiem?

Šķiet, kas var būt vienkāršāk, – izgludināt drēbes, tās salocīt un nolikt plauktā. Man vienmēr šķitis, ka es to protu un viss ir kārtībā. Tas, ka drēbju locīšanai var pievērsties kā maģiskai zinātnei, man bija absolūts jaunatklājums. Izrādās, ka eksistē tādas kārtošanas dimensijas, kuras es nebiju spējusi pat iztēloties. Un tā, man pienāca brīdis iemācīties sakārtot un organizēt tās lietas, kas palikušas kopā ar mani. Vēlos padalīties ar savu pieredzi drēbju locīšanā, drēbju skapja organizēšanā un komunikācijā ar to apģērbu, kuru esam izvēlējušies valkāt.

Klupšanas akmens

Visvairāk nekārtības parasti rada drēbes, kas pamanās atrasties visur kur, tikai ne skapī. Kāpēc tā? Varbūt tāpēc, ka arī skapī tām nav atrasta sava, atbilstoša vieta, kur tām patiktu atpūsties.

Izrādās, – pārāk pievēršoties krāmu izmešanai, mēs aizmirstam novērtēt un mīlēt tās lietas, kuras esam izvēlējušies paturēt. Šis ir bijis mans klupšanas akmens gadu no gada.

Atradums

Īsts atradums un palīgs man bija Marijas Kondo jeb Konmarī grāmata „Kārtības maģija”. Marija Kondo (Marie Kondo) ir uzkopšanas konsultante no Japānas, kura jau kopš bērnības aizrāvusies ar telpu sakārtošanu un sakopšanu, pasaules bestsellera The Life Changing Magic Of Tidying (“Brīnumainā kārtošana, kas maina dzīvi”) un tās turpinājumu autore. Viņas grāmatas, blogs un kursi, tostarp arī sakārtošanas un mantu uzglabāšanas seminārs uzņēmumu vadītājiem, gūst sensacionālus panākumus.

Apgūt pareizu drēbju locīšanu

Patiesībā ir tikai divas drēbju uzglabāšanas pamatmetodes: viena ir tās uzkārt uz pakaramajiem, otra – salocīt un ielikt atvilktnēs vai plauktos. Lai cik vienkārši nešķistu visu pēc iespējas karināt uz pakaramajiem, tieši drēbju locīšana ir galvenā uzglabāšanas metode. Tikai jāzina, kā locīt pareizi.

Drēbju locīšanai ir vairākas priekšrocības: pirmkārt, tā drēbes aizņem mazāk vietas, otrkārt, tās mazāk burzās, treškārt, ir daudz pārskatāmākas. Tomēr pats galvenais locīšanas efekts, kā uzskata M. Kondo, slēpjas tajā, ka ikviens apģērba gabals ir jāpatur rokās.

Pārlaižot rokas pār drēbēm, jūs tām dāvājat savu enerģiju. Enerģija, kas plūst no cilvēka rokām caur ādu, šķiet, izdziedina gan ķermeni, gan dvēseli. Tas pats attiecas uz drēbēm. Es uzskatu, ka paņemot drēbes rokās un tās kārtīgi salokot, mēs apģērbam nododam enerģiju, kura to pozitīvi ietekmē. Lokot drēbes tiek iztaisnotas, tiek izgludinātas krokas, audums tiek padarīts stingrāks un dzīvīgāks. Kārtīgi salocītām drēbēm piemīt mirdzums, kas uzreiz ir pamanāms, – tas padara tās atšķirīgas no drēbēm, kuras steidzīgi iebāztas atvilktnē. Salocīšana nav tikai drēbju apjoma samazināšana, lai tās varētu vieglāk uzglabāt. Tās ir rūpes, mīlestības izpausme pateicībā par to, ka šīs drēbes palīdz jums dzīvē.” M. Kondo

Uzglabāt  vertikāli

Pats galvenais mans jaunapgūtais princips – uzglabāt drēbes vertikāli. Taču, lai šādi glabātu drēbes, tās ir jāprot salocīt pareizi. Cilvēki parasti uzskata, ka drēbju locīšana radīs vairāk krunku, tomēr tā nav. Uzglabājot drēbes vertikāli, šādu problēmu nav. M.Kondo raksta, ka ikvienam apģērba gabalam ir savs īpašais pareizas locīšanas veids.

Burzīšanās cēlonis ir nevis locījumu daudzums, bet spiediens, kas tiek izmantots. Pat nedaudz salocītas drēbes burzīsies, ja tiks uzglabātas kaudzē, jo augšējo drēbju svars darbojas kā prese.” M. Kondo

Pašai šī metode sākumā likās pilnīgs kosmoss, nesapratu, kā gan salocītas drēbes var uzglabāt vertikāli. Taču atlika tikai pāris reizītes pamēģināt locīšanu, un sāku saprast, ka tas ir kaut kas absolūti maģisks! Sajūta man ir tāda, ka pati savām rokām radu mazu brīnumu atkal un atkal. Un tas ir ļoti praktiski. Ikviena salocītā drēbe ir pārskatāma, nekas nav saburzījies un es viegli varu izvēlēties, ko vilkt, vienkārši pārlaižot acis salocītajam apģērbam kā grāmatu muguriņām plauktā. Vienīgi pirms lielās locīšanas nākas mazliet pārorganizēt savu drēbju skapi, jo nepieciešamas vai nu atvilktnes, vai izveidot starpsieniņas, vai ierīkot vairākas kastes, kurās novietot apģērbu.

Locīšanas meistarība

Drēbju locīšanā pamatmērķis ir salocīt ikvienu apģērba gabalu vienkāršā, gludā taisnstūrī. Vispirms saloka sānu malas, ieloka piedurknes, tad pārloka vairākās kārtās tā, lai salocītais apģērba gabals pats noturētos vertikāli. Šeit nu ir vietā teiciens, ka labāk vienreiz redzēt nekā simtreiz dzirdēt. Tāpēc zemāk pievienoju video, lai uzskatāmi parādītu locīšanas pamatprincipus un veidus.

Kārtība arī turpmāk

Salocīt iesaku visu, ko vien var salocīt: T-krekli, topiņi, apakšveļa, džinsu bikses, legingi, džemperi, jakas pilnīgi noteikti ietilpst šajā kategorijā. Tomēr ir dažas apģērbu gabalu grupas, kuras labāk jutīsies, uzglabātas uz pakaramajiem: parasti tie ir mēteļi, kostīmi, žaketes, viegla, gaisīga auduma kleitas un svārki. Ja drēbju izskats vēsta, ka tās justos laimīgākas uz pakaramajiem, tad tās šādi arī vajadzētu glabāt. Taču arī šeit ir kāds maģisks triks.

  • Pirmkārt, drēbes vajadzētu kārtot pa grupiņām, jo drēbes, tāpat kā cilvēki, spēj labāk atpūsties kopā ar sev līdzīgajiem, tāpēc to sakārtošana pa kategorijām palīdz tām justies ērtāk un drošāk. Kārtošana pa kategorijām nozīmē to, ka, piemēram, mēteļi atrodas blakus citiem mēteļiem, kostīmi un žaketes blakus cits citam, blūzes arī vienuviet, utt.
  • Otrkārt, uzturēt drēbju skapī kārtību ilgstoši pēc tam, kad tas ticis sakārtots, ir salikt drēbes tā, lai tās paceltos virzienā pa labi. Tas nozīmē smagākās drēbes karināt skapja kreisajā pusē, bet vieglākās – labajā. Smagākās drēbes ir tādas, kuru audums ir biezāks, krāsa tumšāka un apģērbs ir garāks. Šādi kārtojot, mēteļi parasti atradīsies pa kreisi, tad sekos žaketes, bikses un kleitas, svārki un blūzes.

Samīļotas un vertikāli uzglabātas drēbes tiešām neburzās. Man nekad vairs nav jāizvelk topiņš no drēbju kaudzes apakšas un jākonstatē, ka tas ir atkal saburzījies un pirms vilkšanas jāpārgludina. Tā kā esmu sieviete, kas apģērbu katrai dienai izvēlas no rīta, man vairs nevajag pēdējā brīdī meklēt gludekli vai ņemt citu apģērba gabalu, jo nav vairs laika gludināt. Tāpat ir vieglāk sakomplektēt drēbes vienu ar otru, jo skapis ir kļuvis pārredzamāks un tajā ir vieglāk uzturēt kārtību!

Iespējams, kādam var rasties neticība, vai tiešām šīs locīšanas un drēbju skapja kārtošanas metodes strādā. Nu, ko, pārliecinies par to! Mesties jaunā piedzīvojumā, lai Tavas drēbes tiktu samīļotas ar Tavām plaukstām un uzmanību.

Lai izdodas!
Mairita Kraule-Štolce

Foto: ecowren.net


PAR AUTORI 

Vienmēr esmu uzskatījusi, ka cilvēka dzīvē nozīmīgākais darbs ir darbs ar sevi. Jau kopš vidusskolas laikiem interesējos par sevis izzinošu literatūru un mēģinu labās idejas īstenot praksē. Esmu arī studējusi LU psiholoģiju, apmeklējusi dažādus pašizaugsmei veltītus seminārus un lekcijas. Šobrīd esmu pilna laika māmiņa savam jaunākajam bērnam, rūpējos par vecāko meitu, vīru, diviem kaķiem, māju un dārzu.

 

 

 

 

 

«

»

kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial