PAPĪRS NESARKST UN PACIEŠ VISU

DRAUGI RAKSTA

Vienmēr esmu novērtējusi iespējas, ko dod rakstīšana kā plānošanas un kontroles instruments darbā un kā kārtības un miera ieviesējs pašas prātā. Jau studiju gados atklāju, ka projektu plānošanas rīki un tabulas lieliski noder arī, lai sakārtotu un noformulētu savas domas un vēlmes. Ierakstot tajās sevi, kā melns uz balta parādās projekta “Mana dzīve” kopaina. Jo īpaši tad, kad “gribas un vajag” ir vairāk nekā resursi “laiks, nauda un, galvenokārt, enerģija”. 

Lai arī no projektu vadības esmu veiksmīgi aizmukusi, ieradums šo to paplānot ir palics. Rakstot spēju labāk sakārtot un noformulēt savas domas, bet idejas vai vēlmes, ja tās netiek pierakstītas, “karājas gaisā” un var tikt pārprastas. Tā sakot, papīrs nesarkst un pacieš visu līdz izkristalizējas, kas ir lieks un kas svarīgs.

Parasti šiem pierakstiem man ir kāda īpašā kladīte. Kaut pēdējā laikā rakstu arī telefonā pierakstu aplikācijā OneNote, ar roku rakstot, domas raisās raitāk. Mājās esmu ieviesusi arī tāfeli, kas strādā vēl efektīvāk, jo uz tās rakstītais ir vēl pārskatāmāks.

Eizenhauera princips darbu priotizēšanai

Viena no manām iecienītākajām plānošanas metodēm ir Eizenhauera matrica, ko izmanto, lai noteiktu darāmo lietu hierarhiju. Kad pildīju savu darbu matricu, neviļus tajā sāku pierakstīt arī savas vajadzības, piemēram, zobārsta apmeklējums, studijas u.tml. Šādā veidā sapratu ne tikai, kuri darbi deg, bet arī, kas ir manas pašas prioritātes.

Eizenhauera matrica illustratīvi ir attēlota zemāk. To var pildīt pa tiešo kvadrātos, bet es ieteiktu vispirms uz lapas sarakstīt 10 darbus, kas jāizdara tuvākajā laikā. Kad saraksts ir gatavs, katrai darāmajai lietai ir jāatrod vieta kādā no četriem matricas kvadrātiem pēc to nozīmības un steidzamības.

Tabula uzskatāmi parāda, kuri darbi var pagaidīt, tā ļaujot sakopot spēkus un uzmanību degošajiem. Kad ir noteiktas 10 steidzamāko darbu prioritātes, ieteiktu pieraktīt klāt arī visu, visu, kas nāk prātā un ir sakrājies, sākot no nenomazgāto trauku kaudzes līdz pat “kalnu gāšanai”. No pieredzes zinu, ka lielākais gandarījums ir šos darbiņu izsvītrot. Jo vairāk izsvītrots, jo lielāka apziņa, cik daudz ir paveikts!

Eizenhauera princips sadzīvē

Laika gaitā šī metode ir manā apziņā iesēdusies tik tālu, ka to sāku pielietot arī sadzīvē. Piemēram, veicot savas iedzīves un garderobes revīziju, krauju visu 4 kaudzēs. Šāda mantu šķirošana ideāli palīdz attīrīt telpu no liekiem krāmiem un neapaugt ar jauniem. Tā kā pēdējos gados esmu pārvākusies vairākkārt, uz citu valsti ieskaitot, līdzi tika ņemts tikai tas, kas bija svarīgs. Bet, piemēram, trešo rezi pakojot un stiepjot līdzi vienu un to pašu žurnālu kaudzi, gribas beidzot pajautāt, vai tie man patiešām ir svarīgi un vajadzīgi?

  • SVARĪGS / VAJADZĪGS – viss, kas ir ikdienas lietošanai un ir aktuāls šobrīd.
  • SVARĪGS / NAV VAJADZĪGS – viss, kas nav vajadzīgs uz doto brīdi. Nav attiecīgā sezona (ziemas drēbes vasarā), nav īpašais gadījums (balles kleitas un kurpes) vai arī lietai ir kāda sentimentāla piesaiste.
  • NAV SVARĪGS / VAJADZĪGS – viss, kas nesader ar manām svarīgajām lietām. Tās ir labas lietas, kas nav izmantotas, ir zaudējušas aktualitāti un diez vai tiks izmantotas tuvākajā laikā. Tātad ir atdodamas vai ziedojamas citiem, kam tās varētu noderēt.
  • NAV SVARĪGS / NAV VAJADZĪGS – viss, kas zaudējis kvalitāti, ir novalkāts, ar defektiem un nevienam citam nenoderēs. Tātad izmetams!

Eizenhauera budžeta plānošanā

Eizenhauera princips lieliski noder arī sava budžeta izpētei. Parasti cenšos izvērtēt savas vēlmes un vajadzības, jo apziņa, ka man ir viss, kas man uz doto brīdi ir vajadzīgs, nomierina. Bet tā kā dzīvojam patērētāju laikmetā, kad uz katra stūra tiekam mudināti pirkt, pirkt, pirkt, mēdzu tā kritiskāk paskatīties, vai neesmu pavilkusies, uz kādu pārdošans veicināšanas kampaņu.

Šāda vēlamo pirkumu tabula man vienmēr ir līdzi telefonā, kas palīdz atturēties no neplānotiem pirkumiem un saglabāt vēsu prātu atlaižu laikā. Tā kā pierakstu arī tās lietas un aktivitātes, ko uz doto brīdi finansiāli nevaru atļauties, tas fantastiski motivē neizšķiest naudu sīkumos. Veikalos mēdzu uzlikt acīm klapes un ar jau zināmu mērķi dodos pie konkrētiem plauktiem. Bet, ja pa ceļam acs kaut kur aizķeras, tad pajautāju sev, vai tas šobrīd iederas manā matricā vai nē? Visbiežāk nē un ar vieglu roku laižu šo iegribu vaļā.

  • SVARĪGS / OBLIGĀTS – dzīvokļa īre, komunālie maksājumi, auto apdrošināšana, degviela, aptuvenie izdevumi par pārtiku
  • SVARĪGS / NAV OBLIGĀTS – ceļojums, pārgājiena apavi (vecie labi, bet garām distancēm neder), trauku mazgājamā mašīna (šo laiku varētu izmantot, kam vērtīgākam..)
  • NAV SVARĪGS / OBLIGĀTS – kredīts
  • NAV SVARĪGS / NAV OBLIGĀTS – kurpes… tās ar papēdi (kad es pēdējo reizi vilku papēžus?), mazā melnā kleitiņa katram gadījumam (kad būs tas gadījums, būs arī kleita)

Eizenhauera matricas autors

Dvaits Deivids Eizienhauers, ASV 34. prezidents, Sabiedroto spēku komandieris Otrajā pasaules karā un populārs ģenerālis. Pat pēc tik īsa biogrāfijas apraksta nojaušams, ka šis cilvēks noteikti zināja, ko un, galvenais, kādā secībā darīt.

Iespējams šo metodi izmantoju aplam un Eizehauera kungam būtu ko brīnīties un iebilst, bet man ļoti patīk šis domāšanas veids: SVARĪGS/NAV SVARĪGS un STEIDZAMS/NAV STEIDZAMS, kas liek pajautāt, vai tas, ko es tagad daru, tiešām ir steidzams? Vai tas, ko es tagad gribu, man ir svarīgs?


P.S. Kad rakstītais jau bija gatavs un es pašapmierinātībā murrāju, ka pa lielam man šobrīd ir viss, kas man ir vajadzīgs, uzradās neplānoti lieli maksājumi un man tika nozagts telefons. Hm! Centos saprast šo zīmi. Iespējams, ka papildus ir jābūt arī apziņai, ka neviens no Tevis neko negaida. Kaut telefons bija novecojis un ar švaku bateriju, lielākā sāpe ir zaudētās bildes. Citi jautā, kāpēc nebiju tās saglabājusi jau laicīgi. Gaidīju brīdi, kad varēšu izdzēst tās, kuras nav svarīgas un nav vajadzīgas. Secinājums ir viens – vēl ir, ko šķirot, bet galvenais saglabāt tikai to, kas ir patiesi svarīgs un vajadzīgs (bildes un atmiņas ieskaitot)!

Veiksmi!
Dace

«

»

kādas ir tavas domas?

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial